Klasyfikacja tulipanów

Hodowane obecnie tulipany są mieszańcami o trudnym do określenie rodowodzie. Istnieje ponad 15 tysięcy odmian tych kwiatów i dzieli się je na piętnaście grup: 
 • Tulipany pojedyncze wczesne kwitną już na przełomie marca i kwietnia. Osiągają wysokość około 25-30 cm. Charakteryzują się pojedynczymi, zazwyczaj jednobarwnymi kwiatami z sześcioma płatkami. Ten typ tulipanów znakomicie sprawdza się na rabatkach. 
 • Tulipany pełne wczesne kwitną na początku kwietnia i dorastają do około 30 cm. Kwiaty wyróżniają się większą liczbą płatków, przez co stają się podobne do piwonii. Wyglądają efektownie na rabatkach i tarasach. 
 • Tulipany Triumph kwitną na przełomie kwietnia i maja. Osiągają około 50 cm. Kwiaty mają różnobarwne, matowe płatki, które często posiadają obwódkę kontrastującego koloru. Mocna i sztywna łodyga sprawia, że tulipany te doskonale nadają się na kwiat cięty. 
 • Tulipany mieszańce Darwina (hybrydy Darwina) kwitną na przełomie kwietnia i maja. Maksymalna wysokość tego gatunku to 70 cm. Te okazałe tulipany charakteryzują się dużymi, jednobarwnymi kwiatami o nieco błyszczących, owalnych płatkach. Cechą charakterystyczną mieszańców Darwina jest odporność na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Wysoka plenność sprawia, że często występują w ogrodach kwiatowych. 
 • Tulipany Crispa kwitną zazwyczaj w maju i osiągają różne wysokości do około 50 cm. Kwiaty mają drobno postrzępione brzegi płatków, dlatego też czasem nazywane są strzępiastymi. Te popularne, choć wyhodowane stosunkowo niedawno tulipany, są szczególnie polecane, jako kwiat cięty. 
 • Tulipany Viridiflora, zwane również tulipanami zielonokwiatowymi, kwitną pod koniec maja i dorastają do około 40 cm. Płatki tych kwiatów zawierają zielony barwnik, który można zaobserwować w postaci smug lub plam. 
 • Tulipany liliokształtne kwitną w maju i osiągają 40 – 50 cm. Wysmukłe kwiaty charakteryzują się długimi, wąskimi płatkami o ostro zakończonych końcach, wygiętych w kształcie kielicha. Jedyną cechą ujemną tych przepięknych kwiatów jest to, że są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne. 
 • Tulipany pojedyncze późne kwitną w drugiej połowie maja. Niektóre odmiany mogą osiągnąć wysokość 75 cm, a kwiaty przybierają różne barwy. Szczególnie ceniona jest odmiana „czarnego tulipana”, do której zalicza się „Queen of Night” i „Black Diamond”.  Bardzo dużą zaletą tej grupy tulipanów są ich sztywne pędy, dlatego też używa się je, jako kwiat cięty. 
 • Tulipany Rembrandta kwitną w maju, a ich wysokość może osiągać od 40 do 70 cm. Płatki o płomienistych smugach i regularnych kreskach zawdzięczają swe pstre kolory działaniu wirusa. Na dzień dzisiejszy dostępne są odmiany charakteryzujące się takim właśnie wyglądem bez konieczności infekcji wirusem. 
 • Tulipany papuzie kwitną w drugiej połowie maja i osiągają maksymalnie 60 cm. Cechą charakterystyczną tych ciężkich, wielokolorowych, pełnych przepychu kwiatów są, na wzór piór papuzich, powyginane, postrzępione, a nawet poskręcane na końcach płatki. 
 • Tulipany pełne późne kwitną w maju, osiągając wysokość około 45 – 60 cm. Pełne, miseczkowate kwiaty składają się z wielu nieuporządkowanych płatków. Są to dosyć ciężkie kwiaty, dlatego często wymagają podparcia, szczególnie w czasie opadów. Nadają się na rabaty, jak również, jako kwiat cięty. 
 • Tulipany Kaufmana (należące do botanicznych) kwitną już w marcu i dorastają jedynie do około 15 - 20 cm. Jest to gatunek charakteryzujący się pojedynczymi kwiatami z trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach i plamistymi liśćmi. Ze względu na ich niewielki rozmiar polecane są na skalnik i rabatki. 
 • Tulipany Fosteriana (należące do botanicznych) kwitną w kwietniu i osiągają do 40 cm. Kwiaty są duże, zwykle czerwone, a liście niektórych odmian mogą mieć dekoracyjne plamki. Uprawiane są w grupach na rabatkach i w szklarniach, jako kwiat cięty. 
 • Tulipany Greiga (należące do botanicznych) kwitną w marcu i kwietniu. Ich wysokość to około 20 -40 cm. Wyróżniają się dużymi, dekoracyjnymi liśćmi z czerwonawym wzorem. Pięknie prezentują się na rabatkach. 
 • Pozostałe gatunki botaniczne, do których należą:
Tulipa acuminata, T. agenensis, T. armena, T. aucheriana, T. batalinii, T. bakeri, T. biflora, T. borszczowii, T. butkovii, T. carinata, T. celsiana, T. clusiana, T. cretica, T. cypria, T. dasystemon, T. didieri, T. dubia, T. edulis, T. ferganica, T. gesneriana, T. goulimyi, T. grengiolensis, T. heterophylla, T. hoogiana, T. humilis, T. iliensis, T. ingens, T. julia, T. kolpakowskiana, T. kurdica, T. kuschkensis, T. lanata, T. lehmanniana, T. linifolia, T. marjolettii, T. mauritania, T. micheliana, T. montana, T. orphanidea, T. ostrowskiana, T. platystigma, T. polychroma, T. praecox, T. praestans, T. primulina, T. pulchella, T. retroflexa, T. saxatilis, T. sharonensis, T. sprengeri, T. stapfii, T. subpraestans, T. sylvestris, T. systola, T. taihangshanica, T. tarda, T. tetraphylla, T. tschimganica, T. tubergeniana, T. turkestanica, T. undulatifolia, T. urumiensis, T. urumoffii, T. violacea, T. whittalli.