Tulipanom nadaje się imiona sławnych ludzi, np.: Elvis Presley, Antonio Vivaldi, Jurij Gagarin, Hillary Clinton, czy Maria Kaczyńska.
W XVII wieku popularność tulipanów doprowadziła do tzw tulipanowego szału, zwanego także tulipomanią lub tulipanomanią, zdarzało się wówczas, że za jeden tulipan płacono równowartość domu a nawet kamienicy!
Podczas tulipomanii w XVII wieku, dochodziło do tzw. „handlu wiatrem”, procederu polegającego na sprzedaży tulipanów, które jeszcze nie były posadzone. Można tu zauważyć podobieństwo do obecnych „kontraktów terminowych”.
Tulipan jest uważany za kwiat narodowy Holandii (mimo, że pochodzi z Azji Mniejszej), która obecnie eksportuje ich miliony i jest zdecydowanym liderem światowego rynku tych kwiatów.
7 milionów tulipanów, narcyzów, hiacyntów, żonkili i innych kwiatów można podziwiać we wspaniałym ogrodzie „Keukenhof”, znajdującym się na terenie Holandii i obejmującym obszar 32 hektarów.
Ciekawym zjawiskiem obserwowanym u tulipanów jest tzw termonastia. Kwiaty tulipana reagują na zmiany temperatury otoczenia otwierając się lub zamykając w zależności od warunków zewnętrznych. Najczęściej granica ta to ok 13 - 15° C (kwiaty otwierają się gdy temp wzrośnie powyżej 15° C, natomiast zamykają się gdy spadnie poniżej 13° C). Interesujące jest to, że każdy taki cykl otwierania i zamykania kwiatu powoduje wydłużenie jego płatków co w efekcie prowadzi do ich podwojenia po kilku takich cyklach.
Tulipan charakteryzuje się wytwarzaniem wyjątkowo żywotnego pyłku, zachowując zdolność zapylania do ponad trzech miesięcy.