Pielęgnacja tulipanów

Tulipany nie są szczególnie wymagającymi roślinami podczas okresu wegetacji, a mimo tego bardzo zdobią nasz ogród. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się wówczas w zasadzie do tego, aby gleba nie była zbyt sucha, a także ochrony przed szkodnikami. Mam tutaj na myśli zwłaszcza wczesną wiosnę, gdy wychodzące z ziemi młode liście tulipanów są narażone na "wyżeranie" przez ptaki. Należy jednak pamiętać, że o wyglądzie i stanie zdrowia naszych roślin w przyszłym sezonie zadecyduje to, co zrobimy już po przekwitnięciu.

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu
Wiele osób interesuje się tulipanami w swoich ogrodach tylko w okresie kwitnienia oraz bezpośrednio przed nim. Oczywiście są odmiany tulipana, które będą przez wiele lat "zajmowały się same sobą" i w zasadzie nie jest konieczne dla ich przeżycia, aby coś przy nich robić. W każdym jednak przypadku odpowiednie postępowanie przyniesie wymierne, pozytywne efekty.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować i dlaczego?
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym wpływającym na jakość cebuli tulipana jest usunięcie pozostałości kwiatu po przekwitnięciu. Jest to istotne, ponieważ nam zależy na tym, aby roślina energię i zasoby magazynowała w cebuli, co w przyszłym roku zaowocuje ponownie pięknym kwiatem. Pozostawienie resztek kwiatu spowoduje, że roślina "skupi" się na produkowaniu nasion. Z punktu widzenia ogrodnika nasiona tulipana są bezużyteczne - rośliny z nich wyrastające charakteryzują się znacznie gorszymi cechami od roślin rodzicielskich.

Wytworzenie liści i kwiatu to dla cebuli tulipana ogromny wydatek na początku sezonu, dlatego w okresie po przekwitnięciu następuje okres regeneracji cebuli. Glebę, w której rośnie tulipan, należy w tym okresie utrzymywać wilgotną, aż do momentu samoistnego wyschnięcia liści. Liści nie należy, pod żadnym pozorem obcinać po przekwitnięciu! Nawet hodując tulipany na kwiaty cięte pamiętać trzeba o pozostawianiu co najmniej jednego liścia, który "wykarmi" cebulę.

Po obeschnięciu wszystkich liści należy wykopać cebule i przechować bez ziemi w suchym, osłoniętym od słońca aż do jesieni, gdy będziemy je ponownie sadzić. Zabieg ten chroni cebule przed atakami szkodników mających dostęp do cebul, jeśli pozostawi się je w glebie. Dodatkowo wykopanie cebul z ziemi pomoże nam w rozmnażaniu tulipanów.